Kasza na zdrowie – kuskus

Produkt znany od wieków

Kasza kuskus jest produktem, przygotowywanym z pszenicy durum. Był on już znany w starożytności, a pierwsze wspomnienia o jego wykorzystywaniu pochodzą już z 2 wieku p.n.e. Tradycyjny sposób wytwarzania kuskusu opiera się na obróbce rozdrobnionych ziaren durum, które następnie obtacza się w mące. Przypuszczalnie z tej metody korzystali mieszkańcy obszarów północno-zachodniej Afryki, przygotowujący ręcznie ten wyjątkowo smaczny produkt zbożowy.

Kuskus jest popularną kaszą, używaną obecnie w kuchniach na całym świecie. Posiada on wiele cennych pierwiastków, pełniących korzystne funkcje dla organizmu. Do takich związków należą:

  • magnez, 
  • mangan, 
  • miedź, 
  • cynk, 
  • fosfor, 
  • potas, 
  • wapń.

Ich spożywanie wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i krwionośnego, odpowiednią gęstość kości oraz ich mineralizację, a także właściwe działanie układu pokarmowego, w tym wydolny metabolizm.

Oprócz tego, w kuskusie magazynowana jest witamina E, która ma właściwości regeneracyjne, odpowiedzialne za prawidłową odbudowę tkanki skórnej oraz wzmocnienie paznokci czy włosów. Znajduje się w nim również kwas pantotenowy, chroniący organizm przed bakteriami i wirusami. Znaczna ilość białka przekłada się na szybką odbudowę mięśni oraz wytwarzanie nowych komórek. Wszystkie te związki wskazują zdrowotny wpływ kaszy kuskus na organizm, która jest wyjątkowo smacznym składnikiem wielu potraw.

Jak przygotowywać kaszę kuskus?

Przede wszystkim produkt ten powinno się gotować na parze, ponieważ  zamaczanie w wodzie pozbawia go cennych właściwości. Kuskus będzie idealnym dodatkiem do dań głównych, a także ich głównym elementem. Doskonale sprawdzi się w towarzystwie gulaszy, sałatek warzywnych, a nawet owoców. Posiada on aromatyczny zapach i charakterystyczny smak, który można wzbogacić domowymi sosami, przyprawami lub ciekawymi dodatkami. Niepowtarzalną zaletą jest możliwość spożywania go zarówno na ciepło jak i na zimno, dzięki czemu będzie on dobrym rozwiązaniem na gorące dni w lecie oraz na zimową porę roku.