Co powinniśmy wiedzieć o kuskusie?

Czym jest kuskus?

Kuskus (https://www.bee.pl/9085-kasza-kuskus) jest rodzajem kaszy o bardzo ciekawych właściwościach oraz także bardzo wysokich wartościach odżywczych. Kuskus jest chętnie spożywany przez mieszkańców Afryki północnej, ale ma już swoich fanów na całym świecie. Powiedźmy sobie o kuskusie nieco więcej.

Kuskus nie tylko jest lekkostrawny, nie podrażnia żołądka, a do tego ma niewielki indeks glikemiczny. To wszystko sprawia, że może być spożywany spokojnie przez osoby, które chorują na cukrzycę. Jak powstaje kasza kuskus? Wykonywana jest z pszenicy twardej o odmianie durum. Ma okrągłe ziarenka. Jest nieco mniejsza od kaszy jaglanej. Kuskus się odznacza całym wachlarzem zalet, jednak do największej z nich należy zdecydowanie łatwość przygotowania konkretnej kaszy oraz także bardzo krótki czas gotowania. Wystarczy, że zalejemy ziarenka wrzątkiem, aby po kilku minutach napęczniały i już były gotowe do spożycia.

Z czym jeść kuskus?

Na rynku mamy dostępny pszenny kuskus. Warto wiedzieć jednak, że na rynku jest także dostępny kuskus ryżowy, orkiszowy, jak i także kukurydziany. Każda z tychże kasz ma swoje smakowe walory, które skomponują się z pewnością z potrawami słodkimi oraz słonymi. Tutaj wszystko zależy tak naprawdę od nas.

Istnieje bardzo dużo możliwości wykorzystania kaszy kuskus z uwagi na jej unikalny smak, jak i także elastyczność w komponowaniu z przeróżnymi potrawami. Idealnie się nadaje zarówno do potraw słonych, jak i także do tych, które podaje się na słodko. Kuskus zawiera sporo żelaza, a więc w połączeniu z witaminą C zwiększamy znacznie jego przyswajalność. Można to zrobić dodając do samego kuskusa czerwonej pietruszki czy też natki pietruszki. Co jak co, ale słyną z wysokiej zawartości właśnie tej witaminy. Kuskus możemy samodzielnie wykonać w domu. W Internecie znajdziemy sporo ciekawych przepisów. Poeksperymentujmy sobie i na pewno znajdziemy sporo ciekawych przepisów, które wprowadzimy do swojej kuchni na stałe.